Space Day

Space Day

Space Day to wydarzenie zorganizowane przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD przy pomocy koła PWr Aerospace w celu promowania inżynierii kosmicznej.  20 kwietnia na terenie Politechniki Wrocławskiej odbyła się jego pierwsza edycja. Ponad 1000 uczestników, 30 prelegentów, 10 interaktywnych stanowisk, 21 prezentacji i pokaz możliwości obecnych łazików marsjańskich, zaowocowały sukcesem i wpłynęły na decyzję przekształcenia Space Day’a w cykliczne wydarzenie.

Staraliśmy się, żeby poruszane przez nas tematy były ciekawe i przedstawione w interaktywnej formie. Nie tylko poruszały one ważne, naukowe aspekty, ale też zmuszały słuchaczy do myślenia oraz pobudzały kreatywność. Uczestnicy mieli możliwość wyboru paru z 21 przygotowanych:

Jak powstało życie na Ziemi? Jaka jest najpopularniejsza teoria powstania życia na Ziemi oraz jakie argumenty ją popierają? Co jeszcze powiedzą Ci inni naukowcy? Poznaj hipotezę panspermii oraz życia w kominach hydrotermalnych! 🙂
Jak to w ogóle badać? Czy życie powstanie (a może już powstało?) na innych planetach? Czy wirusy żyją?
 
Czym jest życie? O ciekawych miejscach w Układzie Słonecznym, gdzie możemy spodziewać się istnienia życia oraz dowód na to, że mogło ono powstać niezależnie w innej części Wszechświata.
 
Projekty umieszczenia ludzi na Marsie planowane lub realizowanych przez agencje rządowe NASA, ESA, Chiny, Indie, Japonia oraz przez prywatne firmy: Elona Muska, Mars Inspiration i Mars One. Jakie są szanse na ich realizację i kiedy możemy się tego spodziewać?

SKA PW – The only experiment that can say „it sucks”

BuLMA, niewielkie acz sprytne urządzenie z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i misji BEXUS 22, zdolne sprowadzić na ziemię ze stratosfery nie tylko mikrometeoryty, ale i mikroorganizmy o potencjalnie kosmicznym pochodzeniu…
Jak z paru magnesów i mylarowych żagli wyewoluować w projekt z międzynarodowej kampanii stratosferycznej? Jak schytać i sprowadzić na ziemię swoje własne, maleńkie „kawałeczki Kosmosu”?
 
DREAM Project – DREAM – historia pewnej wiertarki, która poleciała w kosmos
Skąd wziął się pomysł na wiercenie w kosmosie i po co właściwie to robić? Jak to się stało, że grupa studentów dostała bilet na lot rakietą i jak to wykorzystali?
 
Charakterystyka Polskich, Wrocławskich firm sektora kosmicznego. Gdzie realizowane są tematy kosmiczne w Polsce? Jak zacząć swoją karierę w branży aeronautycznej? Dokąd zmierza Wrocław z podbojem kosmosu?
 
Thales Alenia Space Polska – Budowa satelit
Kilka słów na temat budowy satelit.

Space is more – O Space is more słów kilka

Krótka historia działalności Space is More z przeglądem projektów z naciskiem na obecną realizację: projekt M.A.R.S. – placówkę do badań psychologicznych symulującą planetarną bazę poza Ziemią.
 
Thales Alenia Space Polska – Sterowanie satelitami
Jak sterować satelitami?
 
Opowieść autora o doświadczeniu przy stratosferycznych lotach balonów. O sukcesach i problemach, oraz prawidłowych wzorcach, których warto się trzymać.
 
Popełniaj błędy, przyznaj się do nich, a potem wszystko odkręcaj. Na przykładzie łazika Turtle opowiem w jaki sposób NIE unikać błędów, ale wręcz wprowadzić je jako rzecz pewna do systemu planowania.
 
O możliwościach najnowszej konstrukcji i zadaniach, z jakimi będzie musiał się zmierzyć Scorpio.
 
SKA PW – Rozkładowe loty do stratosfery?
Utworzona na bazie doświadczeń z eksperymentu SCOPE 2.0 misji BEXUS 11 (2009), Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej była w stratosferycznych czeluściach już dziewięć razy, za każdym razem z inną misją, nowymi celami, ciekawszymi eksperymentami…
Lot na Słowację, gargantuiczne anteny, pomoc rakietom i wklęsła Ziemia.

PCz Rover Team – Modernity Rover

Zespół studentów Politechniki Częstochowskiej o projektowaniu łazików marsjańskich oraz zawodach w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
 
Continuum Rover Team – Z łazikiem na Marsa!
Eksploracja kosmosu była przez długi czas nieosiągalnym pragnieniem ludzkości. Na przestrzeni ostatnich dekad ten cel jest coraz bliższy urzeczywistnieniu. W toku wykładu przedstawimy nasz skromny wkład we wspólne marzenie o kolonizacji czerwonej planety. Wprowadzimy słuchacza w świat łazików marsjańskich. Opowiemy na czym polega życie prototypu łazika marsjańskiego, o jego zastosowaniach i technologiach z nim związanych.
 
ABM Space – Remote Mars Yard
Kilka słów o konkursie ReMY
 
SKA PW – EXO.17
EXO.17 było pierwszą w pełni polską analogową symulacją marsjańską, realizowaną w marcu 2017 w Mars Desert Research Station (USA). Przedstawione zostaną ogólne założenia i idee misji analogowych a także opisany sam pobyt w MDRS, przykładowe zadania, wyzwania i problemy.
 
Kilka słów o PWR Areospace
 
Mars Society Polska
Historia polskich łazików marsjańskich na URC i ERC
 
WTMA – Dlaczego Mars
Garść informacji o historii badań Marsa oraz o tym, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej i sztuce
 
WTMA – Amatorskie obserwacje Marsa
O sprzęcie obserwacyjnym, kiedy i co można zobaczyć oraz jak sfotografować Marsa

Po zakończonym wykładzie, słuchacze mieli możliwość obejrzenia przygotowanych dla nich stoisk. Możliwości było wiele: balony stratosferyczne, wiertarka, mały robot- Turtle i wiele innych. Przygotowaliśmy również pokaz łazików z całej Polski. Każdy zainteresowany mógł podejść do konstruktorów, zadać im pytania, zobaczyć co jest w środku takiego pojazdu a nawet nim posterować. Dodatkową atrakcją była gra terenowa dla dzieci oparta na motywach związanych z kosmosem.  

Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć wydarzenie, które łączy ze sobą edukacyjne walory, integrację branży kosmicznej oraz promowanie niszowych dziedzin nauki. Zainteresowanie wzbudzone wśród uczestników (szczególnie wśród dzieci i młodzieży) pozwala mieć nadzieję na bardziej dynamiczny rozwój pomijanego w Polsce sektora kosmicznego.

Ogromne zainteresowanie wydarzeniem sprawiło, że już 20 października tego samego roku odbyła się druga edycja. Mamy nadzieję, że rok 2018 będzie równie owocny!