Druk 3D W Łaziku Marsjańskim – Współpraca z TechOcean

Drukowanie 3D staje się obecnie coraz bardziej popularne. Dzięki postępowi dokładności, z jaką wykonuje się obiekty drukowane w trójwymiarze, znajdują one coraz więcej zastosowań. Druk 3D stał się metodą wykonywania przedmiotów niemal w każdej dziedzinie- od budownictwa, przez medycynę aż po zabawki dla najmłodszych. Nawet Ty możesz obecnie zakupić drukarkę 3D do własnego domu i drukować co tylko Ci się wymarzy! Jeśli nie masz wystarczająco czasu, lub okazjonalnie jedynie zamierzasz skorzystać z druku przestrzennego, możesz zlecić konkretny projekt i niczym się nie przejmować. Zarówno taką usługę jak i możliwość zakupienia drukarki oraz filamentu oferuje firma TechOcean, na której stronę serdecznie Was zapraszamy: [link] 

My nie pozostaliśmy obojętni na rosnącą popularność druku 3D i zauważając jego potencjał, także stosujemy w naszym łaziku wiele elementów wytworzonych tym sposobem. Jakiś czas temu mogliście przeczytać na naszej stronie internetowej, że testujemy możliwość posiadania przez naszego łazika kół drukowanych z zastosowaniem technologii FDM. Jest to obecnie jedynie pomysł, którego możliwości zastosowania w łaziku obecnie badamy. Jednak czy wiedzieliście, że już od ponad 6 lat stosujemy elementy drukowane przestrzennie?

Kilka miesięcy temu z fanpage’u Scorpio mogliście dowiedzieć się o naszej współpracy z TechOcean. Jest to firma, której tak jak całemu naszemu kołu, przyświeca cel rozwoju technologii. Ich zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych inżynierów, specjalizujących się w automatyce, robotyce, elektronice czy druku 3D. To właśnie dzięki tym ostatnim posiadamy w naszym łaziku Scorpio 7 elementy drukowane wysokiej jakości. TechOcean przekazało nam filament ze swojego sklepu, dzięki któremu wydrukowaliśmy wiele istotnych elementów. Wszelkiego rodzaju obudowy elementów elektronicznych czy części robotycznego ramienia zostały wydrukowane właśnie z otrzymanego filamentu. Możecie zobaczyć jak elegancko prezentują się na naszym łaziku na zdjęciach poniżej.

Koło zębate enkodera wykonane za pomocą złotego filamentu TechOcean. Bez niego praca manipulatora byłaby bardzo utrudniona.

Pokrywa naszego modułu science, który zajmuje się wykrywaniem życia w glebie. Uniemożliwia ona mieszanie się próbek.

Drukowanie przestrzenne polega na wytworzeniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw filamentu. Tak więc materiał TechOcean zanim stał się użytkowym elementem, został poddany procesom produkcji na naszej drukarce. Tworzywo najpierw zostaje podgrzane przez dyszę, a następnie ułożone na stole. Tam w mgnieniu oka zastyga, aby ułożyć się w płaską warstwę. Proces ten wielokrotnie się powtarza. Gdy dysza zakończy układanie ostatniej warstwy, element jest gotowy. Po ściągnięciu ze stołu drukarki i usunięciu podpór można rozpocząć jego użytkowanie.

Złote elementy, które zdobią Scorpio 7 to obudowy dla tak fundamentalnych części elektronicznych jak sterowniki silników BLDC, dzięki którym łazik jeździ oraz porusza manipulatorem, czy Raspberry Pi, będące urządzeniem obsługującym kamery na chwytaku oraz płytki sygnalizatora. W kolorze złota posiadamy także elementy montażowe komponentów elektronicznych do szyn DIN oraz do rur karbonowych ramienia robotycznego. Od firmy TechOcean otrzymaliśmy również filament koloru czarnego, z którego wydrukowaliśmy elementy montażowe masztów oraz felgę do wszystkich z kół. Materiał zabraliśmy z nami na zawody University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych oraz na zawody Anatolian Rover Challenge, odbywające się w Turcji w razie awaryjnych sytuacji, które zmusiłyby nas do druku elementów uszkodzonych podczas konkurencji. Jak się okazało, była to rozsądna decyzja, ponieważ niefortunnie podczas pierwszych zmagań na zawodach nasz łazik doznał uszkodzeń, a dzięki filamentowi udało nam się zminimalizować straty, drukując na miejscu konkretne elementy zamienne.

Przedstawiamy jeszcze kilka elementów wytworzonych we wsparciu z firmą TechOcean:

Mocowanie masztu, które łączy maszt główny, na którym znajdują się elementy potrzebne do komunikacji i poprzeczki z dwoma masztami zapewniającymi sztywność konstrukcji.

Obudowa Raspberry Pi obsługującej kamerę na manipulatorze.

Koło zębate enkodera – to właśnie dzięki nim operatorzy łazika wiedzą w jakiej pozycji znajduje się manipulator. 

Felgi kół. Zamiana materiału z poliamidu na filament do druku 3D pozwoliła zaoszczędzić masę, która na zawodach z serii Rover Challenge jest limitowana.