#SobotazeScorpio – Sonda Parker Solar Probe bada kosmiczną pogodę

Może zauważyliście, że ostatnie miesiące tego roku należały zdecydowanie do sond kosmicznych. Sonda BepiColombo, Sonda Solar Orbiter…  Obiecujemy – w przyszłym roku skupimy się bardziej na “łazikowych” tematach oraz na samych łazikach, nie tylko tych marsjańskich czy amerykańskich. Do tego momentu zostało jeszcze jednak trochę czasu 🙂 Dlatego w tym tygodniu chętnie opowiemy Wam kilka rzeczy o misji amerykańskiej sondy Parker Solar Probe, która niedawno zbliżyła się do Słońca na historycznie małą odległość, a w najbliższych latach znajdzie się jeszcze bliżej!

Image credit: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Parker Solar Probe- wszystko, co powinniście wiedzieć

Sonda Parker Solar Probe rozpoczęła swoją kosmiczną przygodę już kilka lat temu, a dokładniej w 2018 roku. Od tego momentu kilkukrotnie zbliżała się do Słońca, za każdym razem ustanawiając nowy rekord – jeszcze nigdy nic (ani nikt) nie był tak blisko.

Wyposażona w cztery główne instrumenty badawcze, sonda ma przed sobą kilka zadań.To przede wszystkim śledzenie przepływu energii, zrozumienie mechanizmu podgrzewania korony Słońca czy badanie przyczyny przyspieszania wiatru słonecznego. Swoje pomiary wykonuje m.in. przelatując bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej czyli atmosfery Słońca. Oczywiście, aby tego dokonać, konieczna jest ochrona instrumentów przed ogromnie wysoką temperaturą, sięgającą nawet 1300 stopni Celsjusza. Dlatego też sonda Parker Solar Probe posiada osłonę termiczną z kompozytu termicznego o grubości 11,4 centymetrów.

Sonda została również nazwana na cześć amerykańskiego astrofizyka, Dr Eugenie Parker. To pierwsza misja NASA nazwana imieniem osoby, która nadal żyje. Doktor E.Parker swoimi badaniami oraz publikacjami znacząco przyczynił się do zrozumienie fenomenu wiatru słonecznego, korony Słońca czy pola magnetycznego Słońca i Ziemi.

Co Dwie Sondy, To Nie Jedna

W tym momencie ktoś z Was mógłby zapytać: zaraz, czy misja sondy Parker Solar Probe nie jest bardzo podobna do misji sondy Solar Orbiter, o której pisaliśmy w tym artykule? Bingo! Obie misje są przedstawiane jako uzupełniające się wzajemnie.

Image credits: Solar Orbiter: ESA/ATG medialab; Parker Solar Probe: NASA/Johns Hopkins APL

Sonda Solar Orbiter została wyposażona m.in w kamerę, która będzie skierowana w kierunku Słońca i obserwowała jego powierzchnię. Umieszczenie takiego ładunku w sondzie Parker Solar Probe byłoby bezcelowe – obecny poziom rozwoju technologicznego nie pozwala jeszcze naukowcom na stworzenie kamery, która mogłaby działać tak blisko gwiazdy, jak przewiduje trajektoria lotu sondy.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zachęcamy do obejrzenia filmu How ESA’s Solar Orbiter and NASA’s Parker Solar Probe work together.