#Sobotazescorpio – Przyszedł Czas Na Nowego Satelitę

Nie tylko miłośnicy rakiet czy lotów załogowych mogą ostatnio cieszyć się z nowych misji i lotów. Wśród ostatnich wydarzeń coś dla siebie znajdą też wielbiciele satelitów czy obserwacji Ziemi z kosmosu. Zaledwie kilka dni temu w kosmosie znalazł się nowy satelita obserwacyjny, Landsat 9.

https://www.youtube.com/watch?v=Inge3Qvyj_Q
Landsat 9 Launch Trajectory Animation

27 września miało miejsce ważne wydarzenie, zwłaszcza dla wszystkich miłośników teledetekcji satelitarnej czyli prowadzenia badań na odległość oraz obserwacji Ziemi za pomocą satelitów. To właśnie wtedy rakieta Atlas V wyniosła na orbitę najnowszego satelitę NASA – Landsat 9, który ma zastąpić starego już Landsata 7. Działając wspólnie z satelitą Landsat 8 będą monitorować całą Ziemię co 8 dni. Wszystko dzięki umieszczeniu obu konstrukcji na tej samej orbicie, przez co mogą uzupełniać się wzajemnie podczas obrazowania czyli zbierania obrazów błękitnej planety.

Render Image credit: Northrop Grumman

Sam Landsat 9 to 9. satelita należący do amerykańskiej ‘’rodziny’’ satelitów Landsat i 8. z nich, który trafił na orbitę. Trudno pomyśleć o lepszy prezent na zbliżającą się, okrągłą rocznicę wystrzelenia pierwszego z nich. Już niedługo, czyli w 2022 roku, przypadnie 50. rocznica rozpoczęcia całego programu. Od 1972 roku ten program satelit zbiera dane, które, po przetworzeniu, są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu czy obszarach codziennego życia.

https://www.youtube.com/watch?v=Af8gJ0RVyaY
Landsat 9 At Work

Podobne zadania stoją przed Landsatem 9. Zebrane przez niego dane mogą być wykorzystywane do wielu celów. Wśród nich wymienia się obserwację wylesiania lasów tropikalnych i zmian powierzchni obszarów leśnych, pomoc w śledzeniu zmian środowiska związanych z rozwojem obszarów miejskich, urbanizacji, i jej wpływem na środowisko czy obserwacją używania zasobów wodnych.

Nie można zapomnieć też o monitorowaniu zmian zachodzących na rafach koralowych, pomocy przy obrazowaniu katastrof naturalnych lub tych spowodowanych przez człowieka czy obserwacji lodowców i pokrywy lodowej. To właśnie satelity Landsat obserwują aż 98 procent lodowców na Ziemi. Landsat 9 będzie kontynuował te działania przez najbliższe 5 lat.