#sobotazescorpio – Misja Inspiration4 Inspiruje z orbity

Loty w kosmos zawsze potrafiły inspirować ludzi do dalszego rozwoju techniki. W tym roku odbyło się już wiele ‘pierwszych’ lotów. Pisaliśmy już o tym wcześniej  – w lipcu w kosmos polecieli miliarderzy, Jeff Bezos, szef firmy Amazon oraz Blue Origin oraz Richard Branson, szef firmy Virgin Galactic. Teraz, we wrześniu przyszedł czas na prywatną misję SpaceX, Inspiration4. To w ramach tej wyprawy na orbicie znalazło się czworo nowicjuszy, którzy do tej pory nie posiadali doświadczenia w lotach kosmicznych.

Photo credit: Inspiration4 / John Kraus

Sama misja jest przedstawiana jako pierwszy całkowicie cywilny lot na orbitę. W przeciwieństwie do suborbitalnych lotów Bezosa i Bransona, załoga spędzi 3 dni na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jeśli przeczytałeś ten tekst w sobotę, 18 września 2021, to lot Inspiration4 jeszcze trwa.

Photo credit: Inspiration4 / John Kraus

Żaden z uczestników lotu nigdy nie przeszedł formalnego treningu NASA dla astronautów, a jedynie komercyjny, klikudniowy trening SpaceX. Wszyscy związani są z działalnością firmy Shift4 Payments oraz Szpitala Dziecięcego St. Jude w Memphis. Główny cel misji to właśnie zbieranie funduszy na ten szpital i podniesienie świadomości społecznej związanej z leczeniem nowotworów. W misji biorą udział 4 osoby, a historia każdej z nich jest na swój sposób wyjątkowa.

Photo credit: Inspiration4 / John Kraus

Dowódca, pomysłodawca oraz sponsor misji to Jared Isaacman, założyciel i właściciel firmy Shift4 Payments. Jared w wolnym czasie pilotuje odrzutowce. Pobił on kilka rekordów świata związanych z lataniem, w tym rekord szybkości oblotu kuli ziemskiej. Pozostali uczestnicy zostali dobrani tak, by symbolizować różne wartości i postawy, do których inspirować ma misja.

Hayley Arceneaux, reprezentująca Hope, to asystentka lekarza. Pracuje w Szpitalu Dziecięcym St. Jude, gdzie jako dziecko sama była leczona.

Dr Sian Proctor, reprezentująca Prosperity, zajmuje się geofizyką na South Mountain Community College w Pheonix. Dzięki platformie Shift4Shop udało jej się założyć własną firmę. Chętnie popularyzuje naukę oraz bierze udział w analogowych misjach kosmicznych.

Ostatnia osoba to Chris Sembroski, reprezentujący Generosity. Wśród członków załogi znalazł się jako osoba wylosowana spośród darczyńców Szpitala St. Jude. Obecnie jest inżynierem w firmie Lockheed Martin, a wcześniej pracował w Siłach Powietrznych USA, gdzie serwisował pociski balistyczne.

Na tym jednak nie kończą się symboliczne gesty. Kapsuła, w której podróżują, to Crew Dragon “Resilience”, ta sama, która wykonała pierwszą kontraktowaną i załogową misję SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dodatkowo, na ten moment w kosmosie przebywa 14 osób. Obecnie jest to największa liczba ludzi przybywających w kosmosie w historii świata.