#sobotazescorpio – Loty statków VSS Unity i New Shepard z miliarderami na pokładzie

Do niedawna turystyka kosmiczna mogła być uważana za jeden z pomysłów, realnych jedynie w filmach czy książkach. Czy wciąż tak będzie? W lipcu tego roku odbyły się dwa nieziemskie loty, które mogą być początkiem nowego rozdziału w historii eksploracji, lub przynajmniej podziwiania, kosmosu.

Miliarderzy w kosmosie

Wielu ziemskich miliarderów interesuje się kosmosem. Jednym z nich jest Elon Musk, CEO firmy SpaceX. Jednak w lipcu to dwaj inni miliarderzy, Richard Branson i Jeff Bezos, znaleźli się w kosmosie.

11 lipca wystartował statek kosmiczny SpaceShipTwo, należący do firmy Richarda Bransona Virgin Galactic. Co ciekawe, statek składa się nie z jednego, a z dwóch pojazdów. Pierwszy z nich to samolot transportowy White Knight Two, który działa jak platforma, transportująca drugi pojazd czyli rakietoplan (ang. spaceplane) VSS Unity.

Statek SpaceShip Two. Środkowa część to rakietoplane VSS Unity, a po bokach widoczny jest samolot transportowy White Knight Two.

To właśnie na pokładzie VSS Unity Richard Branson oraz Beth Moses, Colin Bennett, Sirisha Bandla, Dave Mackay i Michael Masucci wzbili się w powietrze jako uczestnicy lotu.

Uczestnicy lotu VSS Unity

Jeff Bezos, założyciel firmy Blue Origin, wybrał inne podejście do lotów suborbitalnych. Rakieta wielokrotnego użytku New Shepard wynosi kapsułę z załogą na wysokość ponad 100 kilometrów. Następnie rozdzielają się i rakieta ląduje w wyznaczonym miejscu, a kapsuła, otwierajac spadochron, opada.

Schemat lotu rakiety New Shepard razem z kapsułą

Pierwszy załogowy lot rakiety oraz kapsuły odbył się 20 lipca, a pasażerami zostali Jeff Bezos, Mark Bezos, Wally Funk  oraz Oliver Daemen.

Uczestnicy lotu rakiety New Shepard

Kto przekroczył granicę kosmosu?

To pytanie może wydawać się na początku niezwykłe. Czy kosmos ma granicę? Dlaczego to ważne przy odnoszeniu się do lotów suborbitalnych? Umowna granica kosmosu, przyjęta przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) to przebiega na wysokości 100 kilometrów i taką wysokość przekroczyła rakieta New Shepard. Natomiast wysokość 80 kilometrów to granica kosmosu uznawana przez amerykańskie siły powietrzne oraz firmę Virgin Galactic. Czy pasażerowie rakietoplan VSS Unity, który osiągnął wysokość 85 kilometrów, rzeczywiście byli w kosmosie? Czy Jeffa Bezosa oraz Richarda Bransona można nazwać astronautami? Może są jednak turystami kosmicznymi?

 Na szczęście nasz łazik Scorpio nie musi zmagać się z takimi wątpliwościami. Jest kosmiczny na każdej wysokości.