#sobotazescorpio – Lądowanie Chińskiego łazika

Jak podają chińskie źródła dziś o 1:18 czasu polskiego na Marsie wylądował chiński lądownik misji Tianwen-1 z łazikiem Zhurong na pokładzie. Tym samym Chiny wpisują się na listę państw, które z powodzeniem wylądowały na Czerwonej Planecie.

Misja Tianwen-1 dotarła na orbitę Marsa w lutym bieżącego roku, wcześniej niż Perseverance. Lądownik wraz z łazikiem i orbiterem krążyły wokół planety przez trzy miesiące prowadząc badania i obserwacje, jednocześnie przygotowując się do podjęcia próby lądowania. Ta, właśnie dziś nad ranem zakończyła się sukcesem i choć łazik jeszcze nie zjechał z platformy lądownika to jest to niebywały sukces chińskiego programu kosmicznego.

Do tej pory taki wyczyn udał się jedynie trzem innym państwom: USA, ZSSR i Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone od lat wysyłają roboty na Marsa, w tym momencie aktywne są trzy z nich. Są to łaziki Curiosity i Perseverance oraz lądownik InSight. Związek Radziecki wyszedł obronną ręką jedynie w jednej z trzech prób lądowań. Ich sonda Mars 3 wylądowała bezpiecznie, jednak po niecałych 15 sekundach utracono z nią kontakt. Wielka Brytania wysłała lądownik Beagle 2, z którym stracono łączność jeszcze przed lądowaniem. Po latach odkryto, że wylądował bezpiecznie, ale nie rozłożyły się dwa z czterech paneli słonecznych, które blokowały antenę komunikacyjną.

Chiński łazik Zhurong jest nieco podobny do bliźniaczych amerykańskich łazików Spirit i Opportunity, które wylądowały na Marsie 17 lat temu. Zarówno, jeśli chodzi o gabaryty, jak i o możliwości czy sposób zasilania. Podobnie jak amerykańskie bliźniaki jest on zaprojektowany by wytrzymać minimum 90 soli, jest nieco cięższy, bo waży 240 kg (185) a na pokładzie posiada 6 urządzeń. Są to: radar głębinowy, detektor pola magnetycznego, instrument pogodowy, urządzenie do badania składu gleby, kamera wielospektralna oraz kamera nawigacyjno-topograficzna.

Opportunity zaprojektowany na 90 soli przetrwał na Marsie ponad 15 lat. Jak myślicie, czy jego chiński odpowiednik zdoła mu dorównać?

Img: Wizja artystyczna misji Tianwen-1, widoczne Orbiter, lądownik i łazik na Marsie. W tle po lewej Ziemia, a po prawej… drugi Mars 🤷‍♀️