#Sobotazescorpio – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Rozpoczął Wyczekiwaną Podróż

Cieszymy się ogromnie, że Nowy Rok możemy zacząć dobrymi, kosmicznymi nowinami!  25 grudnia 2021 okazał się jednym z historycznych dni dla fanów kosmosu – to właśnie wtedy rozpoczęła się długo wyczekiwana misja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, w skrócie JWST. Na niektóre misje czeka się latami i to jedna z nich. W początkowej fazie planowania i projektowania JWST start przewidywano już w 2007 roku. Tymczasem, dopiero 14 lat później mogliśmy z tej okazji otworzyć szampana!

Credit: NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

Wystartował … i co dalej?

Wiecie już, że JWST wraz z rakietą Ariane 5 wzbił się w powietrze 25 grudnia, startując z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Jednak sam moment startu to jednocześnie koniec możliwych problemów przy projektowaniu czy testowaniu na Ziemi i początek nowych, możliwych niespodzianek.

Credit: ESA / D. Ducros

W momencie tworzenia tego tekstu teleskop zmierza w   kierunku punktu libracyjnego L2 układu Ziemia-Słońce, znajdującego się ok. 1,5 mln kilometrów od Ziemi. To tam będzie możliwe ustawienie JWST tak, by chronić urządzenie przed temperaturami niebezpiecznymi dla aparatury naukowej.

Credit: NASA

Co dalej może pójść nie tak? Szacuje się, że w trakcie rozkładania samej struktury JWST będzie użytych więcej niż 140 mechanizmów, składających się na ok. 300 punktów, które mogę zwyczajnie (albo mniej zwyczajnie, w końcu mówimy o kosmosie!) nie wyjść.

Póki co wszystko idzie dość dobrze. 26 grudnia (czasu polskiego) wykonano pierwszą korektę trajektorii lotu. Tego samego dnia rozłożono kierunkową antenę wysokiego zysku GAA (Gimbaled Antenna Assembly), która posłuży do przesyłania min. 28,6 gigabajtów danych naukowych, dwa razy w ciągu dnia. Sprawdzono też ruchomość anteny i włączono termometry oraz tensometry, monitorujące systemy termiczne i konstrukcyjne.

Credits: Northrop Grumman
Credits: https://9gag.com/