#Sobotazescorpio – Kosmiczne miejsca i jak je znaleźć [LISTA]

Z kosmosem nie są związane jedynie kolejne starty rakiet czy konstruowanie nowych satelit, stacji kosmicznych, systemów optycznych lub (nad)zwyczajnych łazików marsjańskich, prawie takich jak nasz Scorpio. 🙂 To też różne wystawy, wydarzenia, rezerwaty czy parki. Dlatego w tym tygodniu z przyjemnością przedstawiamy Wam listę 5 miejsc, w których możecie zobaczyć lub poczuć się choć trochę jak w kosmosie. Zapraszamy!

1. Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady

Źródło: gwiezdnebieszczady.pl

Zaczniemy od wschodu Polski, a dokładniej od słynnych Bieszczad, do których to niejeden uciekł po rzuceniu wszystkiego. To tutaj znajduje się Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady, utworzony w 2013 roku, obecnie jako jeden z 13 w Europie. Sam park jest częścią większej, międzynarodowej inicjatywy – łączy się ze słowackim Parkiem Ciemnego Nieba Połonin oraz ukraińskim Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba.

Księżyc nad Połoniną Wetlińską, źródło: gwiezdnebieszczady.pl

Dzięki działaniom gmin oraz mieszkańców możemy podziwiać tu niebo z o wiele większą liczbą widocznych gwiazd na niebie. Wszystko to z powodu ograniczania zanieczyszczenia światłem, które zwykle uniemożliwia obserwacje gwiazd w miastach. Tutaj gminy w godzinach nocnych dbają o wyłączenie oświetlenia ulicznego, zapobiegają instalacji latarni świecących do góry czy innych szkodzących źródeł światła.

2. Wystawa Cosmos Discovery w Warszawie

Idąc w kierunku zachodu, warto wspomnieć o wystawie Cosmos Discovery w Warszawie, powstałej we współpracy z NASA, Cosmosphere Museum, Polską Agencją Kosmiczną oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Chociaż miała być otwarta do końca listopada to przedłużono jej obecność w Polsce do końca lutego przyszłego roku. Jak można przeczytać na stronie, można na niej zobaczyć ‘(…) setki oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet.’ Czy warto? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto zajrzeć do wrześniowego odcinka podcastu Space XYZ, gdzie swoimi szczerymi przemyśleniami dzieli się Kuba Hajkuś i Radek Grabarek.

3. Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce k. Łeby

Źródło: ruszajwdroge.pl

Nie każdy miłośnik kosmosu może zdawać sobie sprawę ze związku rakiet V4 (nie mylić z V2), stworzonych przez Niemców podczas II wojny światowej, a późniejszym, powojennym rozwojem programów kosmicznych. Jednak zanim niemieckie rakiety miały zostać użyte w działaniach wojennych, należało znaleźć miejsce do ich testowania. To właśnie na terenie byłego poligonu, gdzie testowano pociski rakietowe stworzone w ramach programu „Rheintochter” i „Rheinbote”. Dzisiaj znajduje się tutaj muzeum, a w nim można zobaczyć wojenne zabudowania i oczywiście rakiety z różnych okresów wraz z ich elementami.

4. Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko

Żeby zobaczyć kratery uderzeniowe, nie musimy szukać na drugim końcu świata. Znajdziemy je też w Poznaniu, a dokładniej na poznańskim Morasku. Tutaj, począwszy od 1914 roku, zaczęto znajdować fragmenty meteorytów.

Źródło: gdziebytudalej.pl

Wśród nich znalazł się jeden ważący ponad 260 kilogramów – jest to największy meteoryt znaleziony w Polsce. Same kratery można zobaczyć dzięki utworzeniu ścieżek przyrodniczych i szlaków turystycznych.

5. Ścieżka dydaktyczna “Model Układu Słonecznego” i Izerski Park Ciemnego Nieba

Jednak z Wrocławia z naszymi łazikami najbliżej nam w Góry Izerskie. Nie tylko w Bieszczadach można odnaleźć ciemne niebo. Istnieje możliwość szukania go też w Izerach, a to dzięki stosunkowo małemu zaludnieniu terenu i dolinom otoczonym przez szczyty górskie, które dodatkowo zmniejszają wpływ światła z okolicznych miejscowości.

Dodatkowo, można tutaj przekonać się, jak duży jest nasz Układ Słoneczny. Wzdłuż szlaku wiodącego od Schroniska Orle na Stóg Izerski utworzono ścieżkę dydaktyczną “Model Układu Słonecznego”, który dzięki ustawionym tabliczkom reprezentującym planety czy inne obiekty, przedstawia Układ w skali 1:1 000 000 000.