#SobotazeScorpio – Kosmiczna Misja Księżycowego Łazika Yutu 2

Jeśli postanowicie poszukać najnowszych informacji o chińskim łaziku księżycowym Yutu 2, możecie zdziwić się nagłówkami artykułów. “Łazik dokonał niezwykłego odkrycia. „Tajemnicza chata” na niewidocznej stronie Księżyca”. “Tajemniczy obiekt w kształcie sześcianu na Księżycu. Zbada go chiński łazik”. To tylko kilka przykładów, stworzonych na podstawie różnych domysłów, które powstały  po obiegnięciu przez świat pewnego zdjęcia, wykonanego przez łazik.

My jednak nie zamierzamy skupiać się na różnych teoriach czy przypuszczeniach. 🙂

 Zamiast tego z chęcią opowiemy Wam o niepozornym, chińskim łaziku Yutu 2, który już od pewnego czasu bada Srebrny Glob. Gotowi?

A distant, cube-shaped object is the „mystery hut” China’s Yutu-2 rover is planning to take a closer look at. Courtesy / Our Space / CNSA

Łaziki nie tylko na Marsie

Kosmiczna przygoda łazika Yutu 2 rozpoczęła się jeszcze w 2018 roku, kiedy wraz z sondą Chang’e 4 został wystrzelony z chińskiego Centrum Startowego Satelitów Xichang. Jako część trwającego od wielu lat programu Chang’e, chińskiego programu badań Księżyca. Natomiast na początku stycznia 2019 roku zostaliśmy poinformowani o lądowaniu i od tego czasu możemy śledzić przebieg pierwszego w historii badania tzw. ciemnej strony Księżyca. Ciemna, czyli niewidoczna z Ziemi powodu rotacji synchronicznej Księżyca względem Ziemi, przez co widoczna jest tylko jedna strona Księżyca.

Image credit: CLEP/CNSA

Od tego momentu co jakiś czas pojawiają się nowe informacje związane z misją i przygodami łazika. Lądownik przeprowadza eksperymenty związane z radioastronomią, a łazik powoli przemieszcza się po Księżycu. Z powodu zasilania energią słoneczną, co jest możliwe dzięki łazikowym panelom słonecznym widocznym na zdjęciu, łazik przemieszcza się jedynie podczas trwania księżycowego dnia. Po około 14 ziemskich dniach aktywności, rozpoczyna się księżycowa noc, również trwająca ok. 14 ziemskich dni. W tym czasie łazik przechodzi w stan uśpienia.

Szybki i badawczy Yutu 2

Gdyby jeden z naszych Scorpio miał zmierzyć się z Yutu 2 z pewnością wygrałby w jednej konkurencji. Mamy tu na myśli oczywiście prędkość przemieszczania się. 🙂

Chociaż Yutu 2 może osiągnąć maksymalną prędkość 200 metrów na godzinę (Scorpio i tak byłby szybszy), to w ciągu trwania swojej misji pokonał dopiero dystans około 840 metrów i ok. 20 metrów na księżycowy dzień.

The Yutu-2 rover moves across the far side of the Moon. Image credit: CNSA.

Samo zadanie Yutu 2 polega przede wszystkim na zbadaniu powierzchni oraz składu chemicznego księżycowych skał. Podczas swojej dotychczasowej trasy Yutu 2 miał okazję zbadać już m.in. ciekawe rodzaje skał, oliwiny i pirokseny. Chińczycy interesują się również zasobami naturalnymi, które mogą znajdować się na Księżycu.

Image credit: CGTN Photo

Kiedy możemy spodziewać się wstępnego rozwiązania zagadki „tajemniczego sześcianu na powierzchni Księżyca”? Według informacji uzyskanych przez nas z różnych komunikatów, łazik Yutu 2 dotrze do niego za ok. 2 – 3 miesiące. Pozostaje nam tylko czekać.