#Sobotazescorpio – Kolejne Kroki Chin W Kosmosie

Kiedy członkowie misji Inspiration 4 rozpoczynali swoją przygodę w kosmosie, inna trójka astronautów przygotowywała się do zakończenia swojego pobytu na stacji kosmicznej. Mowa tu o chińskich tajkonautach, którzy w zeszłym tygodniu wrócili na Ziemię po dokładnie 90 dniach spędzonych na orbicie. To nowy rekord chińskich lotów załogowych.

Photo: CMSA

Nie Haisheng, Liu Boming oraz Tang Hongbo, chińscy astronauci nazywani również tajkonautami, zadokowali do modułu Tianhe przyszłej chińskiej stacji kosmicznej w czerwcu. Od tego momentu wykonali szereg różnych zadań, koniecznych przy budowie przyszłej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Ich misja obejmowała sprawdzenie sprawności systemów podtrzymywania życia modułu, instalację sprzętu potrzebnego do przyszłych misji czy liczne eksperymenty naukowe. Zajmowali się również obrazowaniem Ziemi, czego przykładem są zdjęcia udostępnione przez China Manned Space Engineering Office.

Image credit: Tang Hangbo/China Manned Space Engineering Office

Duże wrażenie wywierają też dwa spacery kosmiczne odbyte przez członków załogi. Pierwszy miał na celu m.in. przetestowanie nowej generacji skafandrów kosmicznych czy instalację uchwytów, które pozwolą na mocowanie urządzenia robotycznego. Natomiast podczas drugiego zamontowano urządzenie pomagające w utrzymywaniu właściwej temperatury w stacji. Były to pierwsze chińskie spacery kosmiczne od 2008 roku czyli po 13 latach przerwy.

https://www.youtube.com/watch?v=1q-uDFzUINA
Video skrótowe z drugiego spaceru | Credit: Space.com | footage courtesy: China Central Television | produced & edited by Steve Spaleta

Wkrótce po wylądowaniu na tajkonautów 17 września, na obszarze pustyni Gobi, rozpoczęła się kolejna misja związana z budową chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Już 3 dni później do modułu Tianhe zadokował ładunkowy statek kosmiczny Tianzhou-3, który dostarczył paliwa, zapasy oraz ekwipunek, niezbędny podczas przyszłej misji załogowej. Kolejna misja, Shenzou -13 prawdopodobnie rozpocznie się w październiku tego roku. Czy rzeczywiście się tak wydarzy? Dowiemy się tego w nadchodzących tygodniach!