Przeżyjmy to jeszcze raz!

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Miniony rok akademicki był dla nas pełen wrażeń.

Wróciliśmy do stacjonarnego trybu zajęć, otwarte zostały warsztaty kół i mogliśmy znów uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. 

Choć za nami wiele wzlotów i upadków, to jesteśmy bardzo szczęśliwi patrząc na wyniki!

Jesteśmy strategiczni!

Zaczęliśmy bardzo dobrze: zostaliśmy podwójnymi laureatami grantu „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje” na łączną kwotę 126 320 zł realizowanego z funduszy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wspiera on finansowo koła naukowe z Uczelni z całej Polski, a jego celem jest pomoc w realizowaniu innowacyjnych projektów oraz umożliwienie usprawniania jakości projektów tych kół i ich ogólnego rozwoju. Dzięki dofinansowaniu budujemy stanowisko do testowania kół i spektroskop Ramana. 

Zostaliśmy również Strategicznym Kołem Naukowym Politechniki Wrocławskiej. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, spełniliśmy wszystkie wymagania komisji naszej uczelni. Daje nam to wiele przywilejów, ale i wiele obowiązków. Mamy szanse na wyższe finansowanie, ale jednocześnie staliśmy się jednym z głównych kół reprezentujących Politechnikę Wrocławską na całym świecie. Jest to ogromny przywilej i obowiązek, który spełniamy najlepiej jak potrafimy.

Po pandemicznej przerwie mieliśmy możliwość powrotu do naszego warsztatu i rozpoczęcia realizacji naszego projektu – nowego łazika Scorpio 7. I już w maju powitaliśmy najnowszego członka załogi Scorpio.

Prace warsztatowe nad elementami do naszego łazika

W kolejnych miesiącach trwały testy zasięgowe, operatorskie i ciągłe udoskonalanie naszej konstrukcji. Zbudowaliśmy dodatkowo rotor antenowy, który pozwolił nam osiągnąć znacznie lepszą jakość i stabilność komunikacji radiowej w trakcie zawodów. Słaby sygnał jest jednym z najczęstszych powodów problemów drużyn podczas konkurencji. 

Niedługo po powstaniu Scorpio 7 ponownie powiększył się nasz team, dzięki naszemu nowemu partnerowi głównemu. Razem z firmą TIM SA zajmująca się handlem komponentami elektronicznymi, rozpoczęliśmy wspólną przygodę, która na chwilę obecną wciąż się rozwija.

Projekt Scorpio na Dniach Aktywności Studenckiej 2022

Scorpio na salonach

Mieliśmy też pełne ręce roboty podczas wydarzeń, na których reprezentowaliśmy naszą uczelnię. Wygraliśmy konkurs na najlepsze stanowisko Dni Aktywności Studenckich, pojawiliśmy się również na prezentacji dla wiceministra nauki oraz dniach otwartych Wydziału Mechanicznego. Mogliście nas zobaczyć także na targach elektroniki TEK-day we Wrocławiu, Dniach Zero 2021 czy targach Przemysłowa Wiosna w Kielcach.

Scorpio na 35. urodzinach firmy TIM SA

Wzięliśmy też udział w Gali Aktywności Studenckiej, na której nasz były prezes Adrian Krzemiński odebrał Nagrodę Rektora.

Oprócz tego zaprezentowaliśmy nasz projekt reprezentantom firmy ABB, gościliśmy licealistów z Leszna w ramach Dnia ze Scorpio, a w wolnym czasie jako wolontariusze pojawiliśmy się na Space Night.

Medale i przygody

Zakwalifikowaliśmy się do finału University Rover Challenge, najbardziej prestiżowych zawodów łazikowych na świecie. I pokazaliśmy, na co nas stać – zajmując trzecie miejsce w kategorii Science! Ostatecznie po problemach z modułem GPS, uplasowaliśmy się na wysokiej 14. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Scorpio na terenie zawodów URC 2022

Po powrocie do Polski czekała na nas niestety niemiła niespodzianka. Podczas transportu skrzynia, w której podróżował Scorpio 7, została zgubiona. Była to dla nas trudna sytuacja ze względu na zbliżające się finały Anatolian Rover Challenge w Turcji. 

Nie poddaliśmy się jednak i do samego końca pracowaliśmy, by móc wystartować w zawodach. Efekt nie mógłby być lepszy! Wróciliśmy z workiem medali. Wygraliśmy kategorię Material Selection i Autonomii, zajęliśmy drugie miejsce w kategoriach Science i Sample and Lunch mission, trzecie w kategorii Rescue, a na deser pierwsze w klasyfikacji generalnej całych zawodów!

Radość zespołu po wygranej zawodów ARC 2022

Po powrocie skupiliśmy się na realizacji grantów i wydarzeniach. Odwiedziliśmy naszego sponsora głównego na jego urodzinach i pojawiliśmy się na antenie TVN24 BIS

A żeby jak najlepiej zakończyć ten rok akademicki i przygotować się do nowych wyzwań, spędziliśmy wspólnie cztery dni w Janowicach Wielkich, gdzie pracowaliśmy nad naszym projektem, trenowaliśmy operowanie łazikiem, a przede wszystkim świetnie się razem bawiliśmy.

Scorpio na wyjeździe integracyjnym “Scorpio Rover Challenge” w Janowicach Wielkich

Ostatnio pojawiliśmy się również na Dolnośląskim Festiwalu Nauki oraz World Space Week Wrocław, a teraz szykujemy się na kolejne eventy studenckie organizowane przez Politechnikę Wrocławską i nie tylko.

Przed nami kolejny aktywny rok!