Produkcja i montaż kół Scorpio X bez tajemnic

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda montaż kół łazika marsjańskiego? Jeśli śledzicie naszą relację na Instagramie, mogliście widzieć, że w poniedziałek 11 października zajęliśmy się akurat tym zadaniem. Jest to prosty, choć czasochłonny proces, który chcemy wam przybliżyć.

Koła wykonane są z Cordury, czyli tkaniny o zwiększonej wytrzymałości na ścieranie i bardzo silnych włóknach. Jest to nasz autorski pomysł, który został doceniony przez inżynierów NASA z JPL. Mieliśmy okazję zaprezentować im naszego łazika w 2018 roku. Od tamtego czasu łazik brał udział w wielu wydarzeniach i konkursach, m.in. Canadian International Rover Challenge i European Rover Challenge. Doprowadziło to znacznego pogorszenia stanu kół. Z tego względu postanowiliśmy stworzyć nowy zestaw kół wysłużonemu łazikowi Scorpio X.

Stare koła vs nowe koła

Pierwszy etap w procesie wytwarzania kół to uszycie zewnętrznej części opony z Cordury. To zadanie wykonała dla nas firma Erjot (2). Na potrzeby wytworzenia nowych opon, firma stworzyła formę, która pozwoliła na otrzymanie takich wymiarów opon, jakich potrzebowaliśmy.

Nowa opona bez felgi i wypełnienia

Następny etap już był realizowany w naszym warsztacie. Założyliśmy jedną z połówek naszych poliamidowych felg, a następnie zaczęliśmy wypełniać oponę małymi kawałkami pianki. Z czasem zacznie się ona ubijać pod ciężarem łazika. Aby utrzymać zamierzone właściwości kół, będziemy uzupełniać ich wypełnienie.

Wypełnianie formy pianką

Kiedy w kole znajduje się już odpowiednia ilość pianki, zakładamy drugą część felgi wraz z silnikiem. Taka kolejność zapewnia nam uzyskanie odpowiedniego kształtu opony i znacząco ułatwia nam pracę.

Zakładanie drugiej części felgi

Kolejnym krokiem jest zamontowanie metalowych obręczy. Ich zadaniem jest odpowiednie pozycjonowanie koła na feldze. Aby to zrobić musieliśmy stworzyć otwory w materiale opony. Jest to bardzo problematyczne zadanie z racji na wytrzymałość Cordury.  Po kilku próbach znaleźliśmy jednak sposób – przy użyciu większej ilości siły i wkrętarki, osiągnęliśmy nasz cel.

Montaż metalowych obręczy do koła

Ostatnim etapem było zamontowanie gotowych kół na łazika. Scorpio X znowu wygląda i czuje się bosko!

Scorpio X dumnie prezentuje nowe koła

One thought on “Produkcja i montaż kół Scorpio X bez tajemnic

Comments are closed.