Materiałowe koła z Cordury dla łazika Scorpio 7

Jakiś czas temu na naszej stronie mogliście przeczytać o tym, jak robiliśmy koła z Cordury. Jest to tylko jeden typ kół, które mogą być wykorzystywane w łaziku i przez najbliższe tygodnie będziemy publikować mini-serię, która przybliży wam różne rozwiązania, które testujemy. Po przeprowadzeniu wszystkich testów zdecydujemy, który typ ostatecznie zamontujemy w naszym najnowszym łaziku Scorpio 7.

Łazik Scorpio X z kołami Cordurowymi

Czym jest Cordura?

To marka tkanin bardzo odpornych na przetarcia. Dzięki swojej wewnętrznej strukturze jest bardzo lekka, ale jednocześnie odporna na działanie warunków atmosferycznych. Wszystko to są poszukiwane cechy w materiale na koła do łazika, jako że muszą być wytrzymałe, odkształcalne oraz stosunkowo lekkie.

Koło przed założeniem na łazika

Origin story…

W 2013 roku jedna członkini naszego koła wpadła na pomysł- skoro potrafi szyć, to może koła do łazika można zrobić z materiału? Po odpowiednim przygotowaniu oraz dyskusji, nasi poprzednicy doszli do wniosku, że najodpowiedniejszym materiałem będzie właśnie Cordura. Z początku koła były wypełnione granulatem styropianowym. Takie rozwiązanie niezbyt dobrze się sprawdzało – styropian szybko się zbijał i koła stawały się “flakiem”. W 2017 roku, grantulat zastąpiliśmy pianką typu memory foam. Na tych wielokrotnie sprawdzanych kołach, łazik Scorpio X jeździ do dziś.

Pierwsza iteracja koła Cordurowego na łaziku Scorpio 3

O wytwarzaniu słów kilka

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej przeczytajcie naszą relację z wytwarzania kół – klik!.

Pierwsze koła były szyte w naszym laboratoriom na Politechnice Wrocławskiej, jednak z czasem zaczęliśmy korzystać także z usług firm zewnętrznych. Uszytą powłokę z Cordury należy wypełnić pianką, następnie zamontować metalowe obręcze do pozycjonowania kół na feldze. W tym celu trzeba wykonać otwory w materiale, co jest problematyczne z racji wytrzymałości Cordury- zrobiona dziura po kilku sekundach zamykała się, wracając do swojego pierwotnego stanu.

Sprawdzone, ale czy najlepsze?

Koła z Cordury przemierzyły kilometry na różnych nawierzchniach. Odwiedziły Kanadę, USA oraz wiele innych miejsc w których powstały okazje do sprawdzenia ich wytrzymałości. Przez ten czas nie spoczywaliśmy na laurach i cały czas pracujemy nad zastosowaniem jeszcze lepszych rozwiązań. Z tego powodu narodziły się dwie nowe koncepcje kół… Ale o nich już za tydzień…