#sobotazescorpio – Chiny nie zwalniają tempa! Ich stacja kosmiczna przywitała pierwszych lokatorów.

Na orbicie okołoziemskiej robi się nieco tłoczno. I nie mam tu na myśli śmieci kosmicznych czy dziesiątek satelitów wystrzeliwanych co jakiś czas kolejnymi rakietami. Tym razem zwiększyła się liczba ludzi, która przebywa w przestrzeni kosmicznej, poza linią Kármána. Stacja kosmiczna Tiangong przywitała swoich pierwszych lokatorów, którzy pozostaną na niej przez około trzy miesiące.

Chińskiego podboju kosmosu ciąg dalszy

Chiny od lat próbują utrzymać się w czołówce nowego wyścigu kosmicznego. Z miesiąca na miesiąc zaskakują kolejnymi osiągnięciami. Nie tak dawno udało im się wysłać pierwszą międzyplanetarną misję, w kierunku Marsa. Następnie udała im się pierwsza próba lądowania na Czerwonej Planecie.

Kilka dni temu do Ziemi dotarło zdjęcie, które wykonał łazik Zhurong. Na fotografii pozuje on przodem do kamery, a w tle widać lądownik, który umożliwił mu bezpieczne dostanie się na powierzchnię.

Łazik Zhurong pozujący do zdjęcia z powierzchni Marsa

Mars Marsem, ale Ziemia równie ciekawa!

Jednak nie samym Marsem żyją Chiny. Działają oni również na Ziemskiej orbicie. Nie tak dawno, bo w kwietniu bieżącego roku wyniesiona na niską orbitę okołoziemską została stacja kosmiczna Tiangong. Z kolei przedwczoraj, 17. czerwca, rakieta Cheng Zheng 2F z trzema taikonautami na pokładzie ruszyła w jej stronę.

Start rakiety Cheng Zheng 2F z trójką tajkonautów na pokładzie

Po kilkugodzinnym locie załoga w składzie Nie Haisheng, Liu Boming oraz Tang Hongbo zadokowała do modułu Tianhe. Planowany trzymiesięczny pobyt, jeśli dojdzie do skutku będzie rekordem czasu przebywania obywateli Chin w przestrzeni kosmicznej.

Kolejne komnaty „Niebiańskiego Pałacu”

Jako jeden ze sztandarowych projektów kosmicznych prowadzonych przez Chiny, stacja Tiangong (chiń. „Niebiański Pałac”) jest dopiero w powijakach. Co prawda można już na niej zamieszkać, ale obecna misja jest trzecią z jedenastu zaplanowanych. Kolejne będą dostarczać na stację dodatkowe moduły umożliwiające prowadzenie kolejnych badań w laboratoriach. Planowe zakończenie prac ma nastąpić w 2022 roku.

Docelowo stacja składać się będzie z dwóch modułów laboratoryjnych dołączonych do modułu głównego, ośmiu zestawów paneli słonecznych, trzech portów umożliwiających dokowanie oraz śluzy do spacerów kosmicznych. A to wszystko już za rok!

Wizualizacja ukończonej stacji kosmicznej Tiangong