#Sobotazescorpio – Pierwsza astronautka z Chin spaceruje w kosmosie

Jednym z elementów wyścigu kosmicznego między ZSRR a USA, który miał miejsce w XX wieku, była chęć bycia pierwszym. Kto będzie pierwszym człowiekiem w kosmosie – obywatel Stanów Zjednoczonych czy obywatel Związku Radzieckiego? Kto jako pierwszy postawi stopę na powierzchni Księżyca? Kto zostanie pierwszą kobietą w kosmosie? Chociaż ten wyścig już się zakończył to obecnie trwają inne, mniej bezpośrednie zmagania między Stanami Zjednoczonymi, a ChRL, Chińską Republiką Ludową. W tym tygodniu Chiny otworzyły kolejny rozdział w swojej historii eksploracji kosmosu – pierwsza w historii astronautka z Państwa Środka odbyła spacer w kosmosie.

Pierwsze kobiety w kosmosie

Dwa lata po locie Jurija Gagarina, pierwszego człowieka w kosmosie, w przestrzeni kosmicznej znalazła się Walentina Tierieszkowa. To właśnie ona, jako pierwsza kobieta, znalazła się w kosmosie. Swój lot rozpoczęła 16 czerwca 1963 roku, a zakończyła po niemal trzech dniach, 19 czerwca. W tym czasie na pokładzie statku Wostok 6 okrążyła Ziemię 48 razy.

Walentina Tierieszkowa, Credits:Roscosmos

Pierwszą Amerykanką w kosmosie została Sally Ride. Jako trzecia kobieta w historii, swój lot rozpoczęła 18 czerwca 1983 roku, ponad 20 lat po przygodzie radzieckiej kosmonautki. Na pokładzie wahadłowca Challenger spędziła w sumie sześć dni. Po raz drugi znalazła się w kosmosie w 1984 roku, ponownie na pokładzie tego samego wahadłowca. W odbyciu trzeciego lotu przeszkodziła katastrofa wahadłowca w 1985, która wstrzymała przygotowania do kolejnego lotu. Natomiast sama astronautka zasiadła w komisji badającej katastrofę i jej przyczyny.

Sally Ride, Credits:NASA

Pierwsze Tajkonautki na orbicie

Na lot pierwszej Chinki trzeba było czekać aż do XXI wieku. Dopiero w 2012 w kosmosie znalazła się Liu Yang, pierwsza chińska astronautka. Czy to dość późno? Należy pamiętać, że pierwszy obywatel Chin poleciał w kosmos w 2003 roku.

Lot astronautki rozpoczął się 16 czerwca, w 49. rocznicę lotu Walentiny Tierieszkowej i trwał ponad 12 dni. Co ciekawe, prawie do końca nie wiedziano, czy to właśnie Liu Yang znajdzie się w kosmosie. Decyzję o jej wyborze, a nie drugiej kandydatki Wang Yaping, ogłoszono dopiero dzień przed startem.

Liu Yang, Credits: Zhang Lei/Color China Photo/AP Images

Jednak kosmiczna szansa Wang Yaping również nadeszła. To właśnie ona rok po Liu Yang została drugą Chinką w kosmosie. To również Wang Yaping 16 października 2021 rozpoczęła swoją drugą kosmiczną misję, a kilka dni temu, 7 listopada, odbyła spacer kosmiczny jako pierwsza w historii obywatelka ChRL. Spacer był związany z pracami przeprowadzanymi na zewnątrz modułu Tianhe, pierwszego i głównego modułu budowanie na orbicie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Według informacji Wang Yaping ma spędzić w kosmosie ok. 6 miesięcy.

Source: China News