#Sobotazescorpio – Perserverance po dwutygodniowym urlopie wraca do pracy

Łazik nie student, ale także musi sobie odpocząć. Choć to trochę naciągane, bo łazik cały czas gromadził dane to faktem jest, że na okres 2 tygodni NASA zawiesiła z nim łączność. Na przymusowy urlop zostali wysłani też towarzyszący łazikowi helikopter Ingenuity oraz starszy stażem łazik Curiosity.

Dlaczego urlop był przymusowy? Wszystkiemu winna była koniunkcja Marsa ze słońcem.

A co to właściwie ta koniunkcja planet? Koniunkcją danej planety nazywany sytuację, w której Ziemia, Słońce oraz dana planeta znajdują się w jednej linii. Rozróżniamy dwa rodzaje koniunkcji: dolną i górną. Pierwsza z nich to sytuacja, kiedy dana planeta znajduje się dokładnie w jednej linii między Słońcem a Ziemią. Drugi rodzaj koniunkcji, z którym mieliśmy do czynienia tym razem to sytuacja, kiedy to Słońce znajduje się w środku a Ziemia oraz (w tym przypadku) Mars znajdują się po jego przeciwnych stronach.

(fot. NASA – Perserverance)

Komunikacja kluczem do sukcesów misji kosmicznych

W takiej sytuacji komunikacja, czyli kluczowy element każdej misji kosmicznej, z naszym marsjańskim sześciokołowym kolegą jest znacznie utrudniona. Po pierwsze koniunkcja Marsa to moment, kiedy Ziemia i Mars są od siebie najdalej oddalone, więc znacząco rośnie czas potrzebny do przesyłania informacji między planetami. Dodatkowo naukowcy nie wykluczają ryzyka, że Słońce mogłoby zniekształcić rozkazy przesyłane łazikowi co mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której łazik mógłby ulec uszkodzeniu. NASA nie chcąc podejmować niepotrzebnego ryzyka czasowo zawiesiła łączność a o jej poprawnym przywróceniu poinformował nas sam Perserverance na swoim profilu na Twitterze. Link do profilu, gdzie możecie znaleźć zdjęcia oraz wiadomości z „pierwszego manipulatora” 😊.