Home / O nas

Exploration
out of this world

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD działa od 2009 r. przy Katedrze Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W naszym zespole mamy prawie 50 członków, nie tylko z naszej uczelni, którzy realizują kilka projektów.

Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce jesteśmy obecni na kilkudziesięciu wydarzeniach rocznie, promując nie tylko naszą działalność, ale i cały sektor kosmiczny w naszym kraju.

• II miejsce na University Rover Challenge (2013)
  • I miejsce na European Rover Challenge (2014)
  • III miejsce na University Rover Challenge (2015)
  • III miejsce w finałach Phobos na University Rover Challenge (2016)
  • II miejsce w kategorii Freestyle i Nagroda Publiczności w konkursie Robotic Arena (2017)
  • tytuł Naukowego Projektu Roku w konkursie ProJuvenes (2014)
  • tytuł Koła Strategicznego Politechniki Wrocławskiej (2017)
  • tytuł Konstrukcyjnego Projektu Roku w Konkursie Kół Naukowych KOKON (2017)
  • tytuł "Studenckie innowacje" oraz finałowa piątka w kategorii "Koło Naukowe Roku" w konkursie ProJuvenes (2017)

Nasze projekty

Projekt Scorpio

Łaziki marsjańskie tworzone przez członków Projektu Scorpio od 2013 roku biorą czynny udział w międzynarodowych konkursach European Rover Challenge oraz University Rover Challenge, odbywających się w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Od lat zajmujemy czołowe miejsca na prestiżowych zawodach, promując dobre imię uczelni oraz polską myśl technologiczną.

Aktualnie modernizujemy najnowszą konstrukcję, Scorpio X, która jest naszym szóstym łazikiem.

Kliknij na zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej. -->

To najnowszy projekt naszego koła na międzynarodowe zawody “Red Eagle”, organizowane przez The Mars Society i NASA.

Zaprojektowaliśmy lądownik, który bezpiecznie wyląduje na Marsie z 10 tonami ładunku.

Ponad 20 osób, kilka miesięcy ciężkiej pracy oraz wsparcie merytoryczne czołowych podmiotów z branży, takich jak ESA i CERN. Brzmi jak przepis na sukces!

<-- Kliknij na zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej.

Mistrzostwa SolidWorks'a

Modelowanie to podstawa naszej działalności, dlatego dla wszystkich miłośników pracy z modelami 3D zorganizowaliśmy Mistrzostwa SolidWorks'a. Uczestnicy mogli zmierzyć się w następujących kategoriach - Efektywne modelowanie, Mistrzowska dokumentacja, Animator oraz 3D Master. Zadania nie należały do najłatwiejszych, jednak to nie zniechęciło studentów do przyjęcia wyzwania.

Już szykujemy się na kolejną, większą edycję.

Space Day

Jednym z naszych głównych celi jest promocja inżynierii kosmicznej w Polsce, dlatego wspólnie z PWr Aerospace zorganizowaliśmy Space Day - całodniowe wydarzenie poświęcone branży kosmicznej. Ogromne zainteresowanie tą inicjatywą sprawiło, że odbyły się już dwie edycje.

Prelekcje przedstawicieli różnych środowisk (firm, instytucji, start-upów czy kół naukowych), pokazy łazików marsjańskich czy wystawy projektów to tylko część atrakcji związanych z tą inicjatywą.

Szczegóły odnośnie poprzednich edycji znajdują się pod tym linkiem.

Działalność naukowa

W 2017 roku postawiliśmy na utworzenie działu naukowego, który w tym momencie już liczy kilkanaście osób - biologów, chemików, geologów i fizyków. Pozwala nam to prowadzić badania nad naszymi konstrukcjami oraz zaprezentować wyniki na konferencjach m.in. Rajdokonferencja „Vehicles of the Future”, czy też panele dyskusyjne np.: „Elektromobilność – technologia dla miast bez smogu”.

Naszą działalność promujemy także na wydarzeniach popularno-naukowych, a w 2018 roku rozpoczęliśmy współpracę z czasopismem eXperyment, gdzie regularnie publikujemy w naszej rubryce. Zachęcamy do lektury!

Zagraniczne i krajowe wydarzenia

Jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów
studenckich związanych z inżynierią kosmiczną, co roku bierzemy udział w kilkudziesięciu wydarzeniach, takich jak targi, konferencje i wystawy. Byliśmy między innymi na 11. Forum Inwestycyjnym w Tarnowie, WSIS Forum 2018 w Genewie, konferencji Innowacyjna Europa 2017 -  Fly Me to Mars, targach Made in Wrocław, World Space Week'u, Festiwalu Nauki i wielu innych!

Promujemy tam nie tylko naszą działalność, ale również dynamicznie rozwijającą się branżę kosmiczną w Polsce.

Opis kilku ostatnich wydarzeń tutaj

O nas w mediach

Nasza działalność wzbudza zainteresowanie nie tylko mediów lokalnych, ale też krajowych. Materiały o nas można było znaleźć na przykład na kanale National Geographic (program Polacy na Marsie),  w telewizji TVN24 czy w Gazecie Wyborczej, ale także na kanale Astrofaza.

Zapraszamy do obejrzenia odcinka poświęconego naszemu łazikowi w telewizji naukowej platonTV

Więcej informacji o nas można znaleźć na naszym fanpage'u, Instagramie czy na serwisach Wykop.pl oraz YouTube

Sprawdź, co o nas mówią inni tutaj.

Przyszłe projekty

Nasze koło rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jeszcze 2 lata temu kilkanaście osób budowało łazika marsjańskiego, aby dziś nasz zespół ponad 50 osób realizował szereg innych inicjatyw.

W 2018 roku rozpoczynamy przygotowania do projektu satelity Politechniki Wrocławskiej. Rozpoczniemy projektowanie siódmego już łazika marsjańskiego wraz z jego małym bratem ScorpioJunior'em. Część zespołu zajmuje się również budową balonu stratosferycznego, którym wyślemy nasz eksperyment naukowy.

Będzie się działo!